Camino de Santiago, aka Svatojakubská cesta (Španělsko)

Camino de Santiago, aka Svatojakubská cesta (Španělsko)

Jedna z nejznámějších cest, kterou můžete v Evropě podniknout. Svatojakubská cesta, neboli Camino de Santiago je souhrnné označení až 13 hlavních poutních tras napříč Španělskem (ačkoliv její začátek může být i v odlišných zemích). Všechny vedou ke katedrále v Santiago de Compostela na západním cípu Španělska, kde jsou prý uloženy ostatky sv. Jakuba. První takovou pouť dle všeho vykonal r. 951 francouzský biskup z Le Puy.

 

O co se jedná

Camino de Santiago (Svatojakubská cesta) je poutní cesta. Vydávají se na ni poutníci – putující lidé věřící v Boha – aby spatřili v katedrále Santiago de Compostela ve Španělsku údajné ostatky sv. Jakuba. Na tuto pouť se mnohdy vycházelo z vlastního domu. Dnes je síť stezek a cest vedoucích do Santiaga opravdu rozsáhlá.

Do Santiaga proudí lid z celého světa, z různých stran, míst a trasou, která se jim zdá nejlepší. Poutníci různých národů a ras, mladí a staří, muži, ženy i děti, lidé různého vyznání a v různé zdravotní kondici. Poutníkem (tedy peregrinem, jak jej nazývají místní ve Španělsku), se nazývá teď s hrdostí každý, kdo se na tuto cestu vydá i přesto, že vůbec neodpovídá původnímu významu slova a není věřícím. Teď už je to dosti možná symbolické označení. Tak či onak, určitý důvod pro svou pouť má skoro každý – ať už se snaží posílit svou víru v Boha, či víru v sama sebe, ať už ze zdravotních důvodů či pro odpočinek.

 

Jak camino funguje

Nejdříve si musíte vybrat startovní místo. Těch je opravdu celá řada a ještě se jim budu věnovat později. Pak si každý poutník musí zařídit poutní průkaz, neboli credencials – ten se dá zakoupit na začátku pouti v katedrále, popř. přes Internet. Při své pouti si každý poutník nechává do credencialu tisknout v poutnických ubytovnách, tzv. albergue a na jiných místech (pošty, kostely, kavárny, restaurace, nebo i prodejní stánky podél cesty…) razítka – ty dokládají, kudy poutník šel, a zdali skutečně poctivě ušel danou vzdálenost. Každý poutník musí ujít alespoň 100 km pěšky, popřípadě 200 km na kole, koni, či vozíčku, aby se mu „počítala“. Pokud tuto vzdálenost splní a tuto skutečnost dokáže v cíli pomocí credencials, bude mu vydán pamětní list a compostela – psána latinsky obsahuje vaše jméno, datum, začátek cesty, vzdálenost pouti i účel vaší cesty.

Svatojakubská cesta má za symbol hřebenatku. Můžete si ji pořídit ve startovních městech či po cestě. Spousta poutníků si ji však kupuje v předstihu třeba přes Internet. Hřebenatku si pak většinou připevní na batoh a tahají ji po celou pouť s sebou, jakožto poznávací znamení, že konají pouť. Nehledě na to, že jakmile celou pouť splníte, bude hřebenatka kromě vyplněných credencials a pamětního listu pěknou upomínkou. Pomocí znaku hřebenatky a žlutých šipek jsou všechny trasy do Santiago de Compostela viditelně značeny – žádný poutník by tak neměl příliš bloudit.

Spousta poutníků si cestu ze Santiaga ještě prodlouží pochodem do pobřežního města Muxia, nebo do města Fisterra, které se také nazývá „koncem světa“. A nebo do obojího, čímž vám bude náležet i další pamětní list – okruh těmito městy je další svatojakubská cesta sama o sobě, Camino de Fisterre.

Cesta do Santiaga je značena žlutými šipkami
Charakteristické značení tras do Santiaga

Ubytování na trase

Poutníci mohou využít ubytování v noclehárnách – již zmíněných albergue, nebo také bombeiros (pokud ji provozují hasiči). Albergue se dělí ještě na obecní, církevní a soukromé. Obecní a církevní jsou velmi levné či za příspěvek, soukromé samozřejmě poskytují větší komfort.

Spousta poutníků s sebou také nese stan. Přeci jen mezi desítkou lidí v noclehárně se ne vždy spí nejlépe – špunty do uší s sebou!

Ubytování stojí zpravidla mezi 5 – 10 €, u soukromých ubytoven mezi 10 – 20 € (podrobněji o cenách v samostatném článku).

 

Trasy do Santiago de Compostela

Pozn.: údaje uvedené v kilometrech jsou pouze orientační. Více informací naleznete např. na českém webu Ultreia – spolku svatojakubských poutníku.

  1. Francouzská: (790 km) – neboli Camino Francés. Nejznámější a nejrušnější ze všech tras – očekávejte tak v sezoně možné problémy s ubytováním. Začíná ve městě St. Jean ve Francii poblíž hranic se Španělskem. Cesta trvá odhadem něco málo přes měsíc.
  2. Portugalská: (530 / 250 km) – neboli Camino Portugés. Začíná v Lisabonu, mnoho poutníků však startuje v Portu. Jedná se o druhou nejznámější trasu. Je atraktivní i z toho důvodu, že se dá zvládnout za poměrně krátkou dobu 7 – 9 dní. Dělí se na pobřežní a centrální. Existuje zde i odbočení na variantu „Espiritual“, na které se kus svezete i lodí.
  3. Pařížská: (1000 km)
  4. Vézelayská: (900 km)
  5. z Le Puy: (739 km)
  6. z Arles: (750 km)
  7. z Levanty: (900 km)
  8. Mozarabská: (390 km)
  9. Via de la Plata: (1000 km) – ze Sevilly
  10. Fisterre: (87 km) – Spousta poutníků pokračuje po Santiagu ještě do Fisterre aka na Konec světa. Pouť na Fisterre se však uznává jako samostatná pouť v případě, že ujdete okruh ze Santiaga do Fisterre i přes Muxii (tzn. celkem 114 km).
  11. Anglická: (110 km) – neboli Camino Inglés. Začíná ve Ferrolu.
  12. Severní: (830 km) – neboli Camino del Norte vedoucí podél severního pobřeží Španělska. Zajímavá díky památkám i menší frekventovanosti. Ve 2/3 cesty můžete odbočit na Camino Primitivo, nebo pokračovat dál po pobřeží.
  13. Camino Primitivo: (320 km) – neboli Original Way. Údajně je Primitivo úplně původní, první camino ze všech tras. Začíná v Oviedu. Jedná se dle všeho o jednu z nejkrásnějších cest. Také je ale velice náročná. Velmi populární mezi poutníky. Často bývá na mapách Camino Primitivo označováno jako část Severní cesty – to je ovšem hloupost. Ano, na Camino Primitivo lze odbočit z Camino del Norte, avšak Norte skutečně pokračuje dál na severu. Camino Primitivo je spíše „spojnice“ mezi Camino del Norte a Camino Francés.
  14. … v podstatě odkudkoliv v Evropě – můžete vyrazit klidně i z Česka. Je to něco přes 3000 kilometrů. Zkuste někdy otevřít oči – třeba si nyní všimnete žlutých šipek do Santiaga, nebo malého symbolu hřebenatky na rozcestnících, jejichž význam jste předtím neznali. Teď už ale víte, že vás navádí do Santiago de Compostela.
Muxia - Camino de Santiago
Spousta poutníků zamíří dále až „na konec světa“ do Fisterre a do Muxie ke kostelu Nosa Señora da Barca (na obrázku).

 

Camino de Santiago a její popularizace

Svatojakubská cesta je dnes slušně profláknutá a mohli jste o ní slyšet i v případě, že nejste nadšenými cestovateli. Ostatně pronikla svou reputací do mnoha knih či filmů. O Cestě do Santiaga pojednává například i film Pouť (The Way) z r. 2010, ve které jde hlavní postava Francouzskou cestou.

Francouzskou cestou se vydal i proslulý tuzemský dobrodruh a cestopisec Ladislav Zibura, či Monika Benešová, která zdolala americkou Pacific Crest Trail.

Na téma Svatojakubské pouti byla napsána celá řada cestopisů. Zkuste se po nich podívat, určitě jich naleznete celou řádku. V Německu Svatojakubskou cestu proslavil bývalý komik Hape Kerkeling knihou Tak já teda jdu. Osobně doporučuji třeba knihu Nesmrtelná túra do Compostely: Poutníkem chtě nechtě od Jean-Christophe Rufina, který se vydal Severní cestou. Celou pouť popisuje nejen velmi poutavě, ale také s velkým nadhledem a s příjemnou dávkou sarkasmu, takže se určitě pobavíte.

 

Tak co, taky se chcete připojit mezi ostatní peregriny a dojít až do Santiaga napříč Španělskem? Jaká trasa se Vám zdá nejlepší? Máte s nějakou již nějaké zkušenosti? Neváhejte se podělit!

Pozn. osobně jsem absolvoval portugalskou cestu vnitrozemím. Vřele doporučuji – Portugalsko je rovněž krásná země. Byla by škoda ji minout.

 

4 komentáře

Jsme s mým pejskem již od listopadu na cestě z Prahy. Poslední tři mesice čekáme v podhůří Pyrenejí na otevření hranic. Zvolili jsme si špatný čas. Corona virus nám značně zkomplikoval plány. Po dvou tisících kilometrech se však cesta težko vzdává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *