Kam se vydat

Svatojakubská cesta (Španělsko)

Jedna z nejznámějších cest, kterou můžete v Evropě podniknout. Svatojakubská cesta, neboli Camino de Santiago je souhrnné označení až 13 hlavních poutních tras napříč Španělskem (ačkoliv její začátek může být i v odlišných zemích). Všechny vedou ke katedrále v Santiago de Compostela na západním cípu Španělska, kde jsou prý uloženy ostatky sv. Jakuba. První takovou pouť dle všeho vykonal r. 951 francouzský biskup z Le Puy.

Už název pouť (což je už ze svého významu cesta k poutnímu místu, jenž nese náboženský význam) značí náboženský podtext celé cesty. To ovšem neznamená, že by tuto Cestu šli pouze křesťané – do Santiaga se vydávají jednoduše všichni, ať už je jejich důvod jakýkoliv. Avšak jak se říká, nějaký důvod má každý. Ostatně se nejedná o krátké výšlapy.

Jak to funguje

Nejdříve si musíte vybrat startovní místo. Těch je opravdu celá řada a ještě se jim budu věnovat později. Pak si každý poutník (tzv. jaquet) musí zařídit poutní knížku, neboli credencials. Při své pouti si každý poutník nechává tisknout v ubytovnách, tzv. albergue (které jsou přímo pro poutníky podél cest zřízeny) či jiných budovách (pošty…) razítka – ty dokládají, kudy poutník šel, a zdali skutečně poctivě ušel danou vzdálenost. Každý poutník musí ujít alespoň 100 km pěšky, popřípadě ujet 200 km na kole. Pokud tuto vzdálenost splní a tuto skutečnost dokáže v cíli pomocí credencials, bude mu vydán pamětní list.

Symbolem této Cesty je hřebenatka. Tu si lze pořídit ve startovních městech či po cestě. Poutníci si ji většinou připevní na batoh a tahají ji po celou pouť s sebou, jakožto poznávací znamení. Nehledě na to, že jakmile celou pouť splníte, bude hřebenatka kromě vyplněných credencials a pamětního listu pěknou upomínkou. Pomocí znaku hřebenatky a žlutých šipek jsou všechny trasy do Santiaga viditelně značeny – žádný poutník by tak neměl příliš bloudit.

Spousta poutníků si cestu ze Santiaga ještě prodlouží pochodem do pobřežního města Muxia na západě Španělska, nebo do města Fisterra, které se také nazývá „koncem světa“.

Značení tras do Santiaga

Ubytování

Poutníci mohou využít ubytování v noclehárnách – již zmíněných albergue, nebo také bombeiros (pokud ji provozují hasiči). Albergue se dělí ještě na obecní, církevní a soukromé. Obecní a církevní jsou velmi levné či za příspěvek, soukromé samozřejmě poskytují větší komfort.

Spousta poutníků s sebou také nese stan. Přeci jen mezi desítkou lidí v noclehárně se ne vždy spí nejlépe – špunty do uší s sebou!

Ubytování stojí zpravidla mezi 5 – 10 €, u soukromých ubytoven mezi 10 – 20 €.

Trasy do Santiaga

Pozn.: údaje uvedené v kilometrech jsou pouze orientační.

 1. Francouzská: (790 km) – neboli Camino Francés. Nejznámější ze všech tras. Začíná ve městě St. Jean ve Francii poblíž hranic se Španělskem.
 2. Pařížská: (1000 km)
 3. Vézelayská: (900 km)
 4. z Le Puy: (739 km)
 5. z Arles: (750 km)
 6. z Levanty: (900 km)
 7. Mozarabská: (390 km)
 8. Via de la Plata: (1000 km) – ze Sevilly
 9. Portugalská: (530 / 250 km) – neboli Camino Portugés. Začíná v Lisabonu, mnoho poutníků však startuje v Portu. Jedná se o velmi atraktivní cestu, neboť se dá zvládnout za poměrně krátkou dobu. Dělí se na pobřežní a vnitrozemní.
 10. z Fisterre: (87 km) – uznává se pouze v případě, že si ji prodloužíte cestou do Muxia (tzn. celkem 114 km).
 11. Anglická: (110 km) – neboli Camino Inglés. Začíná ve Ferrolu.
 12. Severní: (830 km) – neboli Camino del Norte vedoucí podél severního pobřeží Španělska. Zajímavá díky památkám i menší frekventovanosti.
 13. Camino Primitivo: (320 km) – Začíná v Oviedu. Jedná se dle všeho o jednu z nejkrásnějších tras. Také je ale velice náročná.
Spousta poutníků zamíří dále až „na konec světa“ ke kostelu Nosa Señora da Barca ve městě Muxia. Definitivní konec jejich Cesty.

Camino de Santiago a její popularizace

O Camínu jste mohli slyšet i v případě, že nejste nadšenými cestovateli. Ostatně pronikla svou reputací do mnoha knih či filmů. O Cestě do Santiaga pojednává například i film Pouť (The Way) z r. 2010, ve které jde hlavní postava Francouzskou cestou.

Ostatně Francouzskou cestou se vydal i proslulý tuzemský dobrodruh a cestopisec Ladislav Zibura.

Na téma Svatojakubské pouti byla napsána celá řada cestopisů. Zkuste se po nich podívat, určitě jich naleznete celou řádku. Osobně doporučuji třeba knihu Nesmrtelná túra do Compostely: Poutníkem chtě nechtě od Jean-Christophe Rufina, který se vydal Severní cestou. Celou pouť popisuje nejen velmi poutavě, ale také s velkým nadhledem a s příjemnou dávkou sarkasmu, takže se určitě pobavíte.

 

Tak co, taky se chcete připojit mezi ostatní jaquety a dojít až do Santiaga napříč Španělskem? Jaká trasa se Vám zdá nejlepší? Máte s nějakou již nějaké zkušenosti? Neváhejte se podělit!

Pozn. Osobně se chystám na vnitrozemní variantu Camino Portugés (IB.)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *