Tour du Mont Blanc – trek okolo nejvyšší hory Evropy

Tour du Mont Blanc – trek okolo nejvyšší hory Evropy

Tour du Mont Blanc je jedna z nejznámějších dálkových turistických tras. A taky je zatraceně náročná. Námaha se ale vyplatí. Jedná se o cestu dlouhou přibližně 170 km a vede hned přes tři země – Francii, Itálii a Švýcarsko.

Délka170 km
Časová náročnost8 – 11 dní
ZeměFrancie, Itálie, Švýcarsko
ZnačeníAno
NáročnostVysoká

O co se jedná

Tour du Mont Blanc, krátce TMB je značenáokružní pěší trasa. Vede okolo Mont Blancu  – skalního masivu a jen tak mimochodem nejvyšší hory Evropy (4 810 m.n.m.). Protože je Mont Blanc přirozenou hranicí států, navštívíte při Francii, Itálii a Švýcarsko.

Trasa je to známá, nicméně náročná a určitě ne natolik komerční podobně jako Svatojakubská cesta. Důvod je prostý – jedná se o pochod s velkým převýšením. Rozhodně je potřeba vyšší fyzická zdatnost i zkušenosti. Rozhodně se nejedná o záležitost pro začátečníky. Vyplatí mít s sebou někoho, kdo má zkušenosti s horskými přechody.

Tour du Mont Blanc jako taková měří 170 km. Ačkoliv zde existuje několik odbočení, délka se tak může drobně lišit. Odbočení vedou buďto původní trasou, či alternativním, snadnějším postupem pro méně zdatné. Je to na uvážení každého chodce – cestu si sice lze zjednodušit, nicméně se tak ochudíte o dechberoucí výhledy. Pro ty si musíte pořádně vyšlápnout. Podle fyzické zdatnosti trvá cesta v rozmezí od 8 do 11 dní (je uváděno 60 hodin cesty).

Jak to funguje

Značení

Pro ty s horším orientačním smyslem mám dobrou zprávu. TMB je trasa značená. Naleznete tu rozcestníky i žluté nasprejované značky s označením TMB.

Trasa

Startovní bod trasy je pak zcela na vás. Začíná se např. v Les Houches, Charmonix, Les Contamines. Právě Les Houches, popřípadě Chamonix (jsou vedle sebe) ve Francii je jako startovní pozice nejoblíbenější. Už jen díky dobré dostupnosti.

Stejně tak i směr cesty není pevně daný. TMB je skutečně okruh, který můžete jít ve směru i proti směru hodinových ručiček. Nejběžněji se od Les Houches vychází proti směru hodinových ručiček.

Terén je hornatý a náročný. Převýšení zde dosahuje souhrnně přes 10 000 metrů. Je potřeba dobrá fyzická zdatnost, trekkingové hole je dobré vzít s sebou.

Trasu si lze výrazně ulehčit alternativními odbočkami, popřípadě veřejnou dopravou, kdy můžete náročnější části přeskočit. Nejedná se o nic neobvyklého.

Tour du Mont Blanc

Ubytování a jídlo

Na cestě je naštěstí dostatek ubytování. Jsou vám k dispozici horské chaty i hotely. Ty mají v ceně polopenzi, můžete si zde napustit vodu na další etapu cesty.

POZORnutné rezervovat předem! Místa jsou často obsazena dlouho dopředu, kde a kdy budete spát si je vhodné naplánovat dlouho před cestou.

Přehled ubytování a kapacit – www.autourdumontblanc.com

Jinak si budete muset další zásoby tahat s sebou. Určitě si dávejte pozor na množství vody. Každý ráno je fajn se důkladně připravit. Jídlo je cenově asi 2x dražší než u nás.

CENA jídlo + ubytování – cca 1500 Kč / osobu / den

Úskalí a nebezpečí

Povětrnostní podmínky

Na horách se jednoduše počasí neustále mění. Je potřeba s tím počítat i zde. Na Tour du Mont Blanc musíte počítat i s bouřemi, mlhou, změnami teplot, ostrým sluncem i se sněhem.

Čtěte: Poučení o rizikách na cestě

  • Bouře – hrozí nebezpečí zásahu bleskem. Seznamte se s poučením, jak se v bouři chovat.
  • Mlha – viditelnost se může náhle zhoršit. Postupujte opatrně.
  • Změny teplot – očekávejte vítr i zimu. Mějte dostatečné oblečení. Čekejte náhlé snížení teploty.
  • Ostré slunce – v létě v odpoledních hodinách si dávejte obzvláště pozor. Ve vyšších nadmořských výškách do vás bude skutečně pražit.
  • Sníh – volte správné oblečení, pozor na kluzký terén

Varianta pro méně zdatné

Zájezdy

Tour du Mont Blanc už dávno není věcí profíků. Dá se sem zajet i v rámci turistického zájezdu. Postup tak budete mít s průvodcem a značně zjednodušen. Často budete moci cestovat nalehko (autobus vám věci odveze na další zastávku).

Užitečné odkazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *