Výlet: Medvědí soutěska a Hochlantsch

Výlet: Medvědí soutěska a Hochlantsch

Pokud hledáte jednodenní výlet do přírody, často bude v nabídce cestovních kanceláří figurovat Medvědí soutěska v Rakousku jakožto jednodenní zájezd. Vyplatí se jej absolvovat?

Časová náročnost6 hodin (+ cesta na místo)
ZeměRakousko
ZnačeníAno
NáročnostSnadná

O Medvědí soutěsce jste už asi slyšeli. Jedná se o oblíbenou destinaci, kterou nabízejí mnohé cestovní kanceláře nebo slevové portály jakožto jednodenní výlet. Medvědí soutěska je roklí, skrze kterou se můžete projít pomocí úzkých mostíků a žebříků. Nachází se přibližně 40 km severně od Štýrského Hradce v Rakousku. Můžete se těšit na krásnou přírodu, výhledy, fotogenické vodopády… ale také na méně fotogenické množství turistů.

Můžete se sem samozřejmě vydat po vlastní ose. Pokud však zvolíte variantu s cestovkou (jako já), počítejte s tím, že to bude výlet na celý den – doprava z Česka tam a zpět alespoň 8 hodin, 6 – 7 hodin pak trvá samotný výlet přes soutěsku

Zájezd cenově vychází v rozmezí od 650 do 800 Kč. Avšak pozor, zpravidla tu není zahrnut vstup do soutěsky samotné – ten je za 3,5 €. .

Na co se těšit

Průchod soutěskou

Jedna z nejobtížnějších částí začíná vlastně ještě před příchodem do samotné soutěsky. Startovním místem je vesnice Mixnitz. Odtud si musíte ke vstupu do soutěsky dojít. Zpočátku pohodová cesta se pak promění ve slušný kopec, u kterého se můžete slušně zadýchat. Celá cesta ke vstupu trvá asi 45 minut.

Medvědí soutěska
Medvědí soutěska a její mostíky

Po zaplacení vstupného už se pak můžete s chutí pustit do přecházení četných mostíků a do šplhání 163 žebříků (každý je označen i číslem, tak si můžete průběžně kontrolovat postup), přičemž si můžete užívat výhledů na okolí. Pokud si to celé spočtete, v medvědí soutěsce je opravdu hodně schodů ke zdolání. Zpravidla se tu však jde pomaličku.

Medvědí soutěska je totiž cesta jednosměrná. Mostíky jsou dělané tak akorát na jednoho člověka, takže se budete pravděpodobně držet v delším zástupu ostatních lidí. Místo je to populární, méně zdatní jedinci tak mohou zdržovat celou řadu. To je bohužel největší mínus tohoto výletu. Pokud musíte jít za někým extra pomalým, je to bída. Zároveň také není příjemné, když vám někdo netrpělivě mlaská za zády, když se zastavíte na pořízení fotografie. Snad se vám tedy podaří najít co nejméně rušné období.

Dvojí varianta návratu

Jakmile zdoláte Medvědí soutěsku, vystoupáte k chatě Guten Hirten, kde si můžete odpočinout, najíst, napít a nabrat síly. Váš pochod tu však ještě nekončí. Odjezdovým místem je zde zpravidla městečko Teichalm.

Dvě varianty cesty od chaty Guten Hirten do Teichalmu

Snadnější varianta

Můžete se od chaty vydat po stezce 745 na na východ přímo do Teichalmu. Jedná se o snadnější variantu po vrstevnicích.

Těžší varianta

Druhou možností je jít na sever po stezce 746 k vyhlídce u chaty Steirischer Jokl, a poté po cestě 740 přes vrcholek Hochlantsch (1702 m.n.m.) do Teichalmu.


Přes Hochlantsch do Teichalmu

Steirischer Jokl
Výhled od chaty Steirischer Jokl

Osobně jsem díky přízni počasí a dostatku času volil těžší variantu. Okamžitě počítejte se stoupáním. Vydáte se na sever po stezce 746. Velmi brzy však dorazíte k další zastávce – chatě Steirischer Jokl, ze které je krásná vyhlídka na okolí. Můžete zde ještě sejít několik schodů k malebnému kostelíku Schüsserlbrunn.

Od Steirischer Jokl se pak vrátíte zpět na stezku a pokračujete nyní dle rozcestníků po cestě 740. Stoupání zde začíná být po lesních pěšinách skutečně smrtící. Následujte červené značení dále a dále do kopce. Po pořádném výšlapu se před vámi otevřou ohromné výhledy. Stezka začíná být kamenitá, může být trošku hůře schůdná za deště. Brzy dorazíte k samotnému vrcholku Hochlantsch, kterému vévodí mohutný kříž.

Hochlantsch
Vrcholek Hochlantsch (1702 m.n.m.)

Pak už vás čeká jen neustálý sestup. Nejedná se o nic razantního, klesání je poměrně mírné, jen poslední úsek před Teichalmem je trošičku strmější a kamenitá cesta může trošku podkluzovat, tak se vyplatí zpomalit a šetřit kolena.

V Teichalmu přijdete k jezeru Teichalmsee, po jehož pravé straně pravděpodobně najdete svůj autobus, pokud jste sem dorazili se zájezdem.

Tímto máte celý pochod za sebou 🙂

Shrnutí a několik doporučení

Medvědí soutěska je určitě výlet, který byste neměli určitě minout. Výstup po žebřících může být pro méně zdatné náročnější, ale zpravidla je zdolávají i starší ročníky. Jen několik málo doporučení:

  • Mějte dobrou pevnou obuv
  • Buďte připraveni na déšť a změny počasí
  • V případě zájezdu si ještě vezměte menší kapesné – 3,5 € vstupné, cca 20 € občerstvení po cestě
  • Po zdolání medvědí stezky pozorně sledujte rozcestníky a čísla cest. Oboje varianty mají červené značení.
  • Přibalte fotoaparát, je na co koukat 🙂

Toliko vše k Medvědí stezce. Neváhejte a vyrazte sem také. A pokud chcete další inspirace, zkoukněte další tipy na výlety.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *