Má první krosna, která se mnou zažila cestu Českem, Rakouskem i Svatojakubskou cestu. Osprey Kestrel 48 si prošel slušným zátěžovým testem. Jaký je verdikt?
Jednou jsem se tak rozhodl, že chci cestovat pěšky a tedy že potřebuju krosnu. Vydal jsem se do specializovaného obchodu, pár jich vyzkoušel a nakonec jsem odešel s tímto miláčkem. Byl mi doporučen Osprey Kestrel 48 v černé barvě.
Osprey Kestrel 48 ve zkratce
Parádní batoh na který je spolehnutí. Velmi pohodlné ramenní popruhy, super zádový systém, veliké množství popruhů a praktických kapsiček. Menší nevýhoda je trošku větší váha batohu a možná poněkud chabé síťoviny, které se mohou snadno protrhnout. Pokud se ale chystáte na trek, nešlápnete s Osprey Kestrel 48 vedle.
Klady | Zápory |
Pevný materiál | Síťoviny se překvapivě snadno protrhnou |
Pohodlný na nošení | Kvůli rámu trošku těžší |
Efektivní nastavitelný zádový systém AirScape | |
Velké množství popruhů, kapsiček |
Materiál
Když si batoh vezmete do ruky, všimnete si hned několika věcí. Působí velice robustně. Materiál je pevný, batoh drží tvar. Batoh je velmi decentní vzhledově, má jen velmi jemný vzor.
Síťoviny na bocích a vpředu jsou velmi jemné a elastické – dá se do nich opravdu nacpat láhev různých objemů. Zároveň na batohu „neplandají. Rozhodně se vám budou stokrát hodit.
Polstrování ramenních popruhů je pak velmi jemné a příjemné na dotek. Při nošení k nezaplacení.
Objem a váha
Objem batohu je 48 litrů, což mi osobně připadalo více než dost. Na mé Svatojakubské cestě jsem jej měl naplněn jen z poloviny. Pokud s sebou taháte karimatku, stan a nějaké ty zásoby, je to na střední cestu tak akorát.
Samotný batoh pak kvůli rámu na záda (přeci jen je určen pro větší břemena) docela těžký sám o sobě – 1,67 kg.
Konstrukce: kapsy a popruhy
Batoh se může pyšnit skutečně obrovským počtem kapes a popruhů. Ze začátku to může až zarazit.
Kapsy vně batohu
Na vršku batohu je větší kapsa – geniální k nošení věcí, které chcete mít po ruce ihned po sundání batohu.
Jedna kapsa je na boku batohu, která je kupodivu docela prostorná a pojme dost menších věcí – ideální na nabíječky, kabely, powerbanky, svačinky… nebo placatku s alkoholem třeba.
V malé kapsičce naspod je pak ukryta pláštěnka na batoh připevněná poutkem.
Dvě drobné kapsičky jsou také při bederním pásu. Super na drobnosti, které chcete mít po ruce, např. peněženku.
Vnitřní prostor
Pod klopou je další síťovaná kapsa s poutkem na klíče a další drobnosti. Ta se určitě hodí.
Do samotného vnitřního prostoru se dostanete buďto shora, zboku (je zde zip), nebo i zespodu (rovněž zip). Batoh má také dvojité dno. Pokud tak chcete své věci trošku oddělit, můžete. A nebo můžete dvojité dno odepnout a zvětšit si tak vnitřní prostor. Je to na vás.
Popruhy a poutka
Aby batoh držel tvar, lze jej slušně kompresovat pomocí mnoha popruhů a klipsen.
Rovněž zde na najdete parádní uchycení na trekkingové hole. Nemusíte si ani sundávat batoh, hole se dají pohodlně uchytit za chůze. Stačí konce holí provléct smyčku na boku batohu a vrchní část holí připevnit pomocí šňůrek k levému ramennímu popruhu. Nosíte tak hole v podstatě jako meč 🙂 Dobrou zprávou je, že takto upevněné hole nijak při chůzi nepřekáží. Skvělá vychytávka.
Samozřejmostí jsou i popruhy na karimatku / spacák / stan naspod batohu.
Zádový systém
Osprey má u svých batohů patentované tři zádové systémy. Řady Kestrel, Kyte nebo Talon mají zádový systém AirScape. V podstatě máte u zad síťovinu. Pod ní jsou měkké pěnové hřebeny, které umožňují proudění vzduchu a efektivní termoregulaci. Tento systém drží batoh a jeho váhu co nejblíže vaším zádům (na rozdíl od jiných zádových systémů) – to proto, aby se těžší náklad lépe nosil. A při dlouhých pochodech to určitě sami pocítíte. Překvapivě se mi tolik nepotila záda, jak by se možná dalo čekat.
Celkově zádový systém AirScape u značky Osprey doporučuji na delší cesty typu Svatojakubská cesta. Na cesty v horkém počasí můžete zvážit vzdušnější zádový systém AirSpeed u řad Shiitake, Sirrius, Stratos, apod.
Zádový systém pak za sebou ukrývá prostor pro vak na vodu, který můžete přichytit poutkem. Hadičku pak lze provléct ramenními popruhy. Naprosto ideální, pokud se vám nechce pro každé napití sundávat batoh ze zad.
Dojmy z praxe
- Batoh se velmi dobře nosí. Ramenní popruhy si teda zkusily hodně, ale švy spolehlivě drží.
- Oceňuji parádní kompresi díky mnoha popruhům a mnoho poutek a kapsiček. Maximálně jsem je využil.
- Batoh se ani moc nešpiní. Házel jsem jej do trávy, bláta, hlíny, prachu… a pořád vypadá skvěle.
- Síťky jsou fajn, ale dají se i snadno protrhnout. Na to pozor.
Cena
Osprey Kestrel 48 je již starší model, který šlo svého času pořídit v ceně okolo 3000 Kč. Nyní je však na trhu Osprey Kestrel 48 II v ceně od 3299 Kč, který má určitě i mnoho dalších vychytávek.
Tip před koupí: jděte si batoh někam vyzkoušet do prodejny. Na trek opravdu chcete mít něco, co vám sedí.
Zdroj obrázku: Oficiální web Osprey