Portugalská svatojakubská cesta (část 4)

Portugalská svatojakubská cesta (část 4)

DEN 14 – návrat do Santiago de Compostela

Opouštím Fisterru

Ráno mě čeká šok. Promočený mobil se nenabíjí. Mám poslední 1 % baterky. Rychle píšu domů zprávu, že možná ztratím kontakt, ale že budu v pořádku, nějak se ozvu. Sůl a kamínky udělaly své. Vyklepávám písek a snažím se uvést mobil do chodu. K mé velké úlevě se mi daří nabít pár procent.

Dokonale probuzený z ranního servisování jsem si sbalil svých pět švestek a odcoural na náměstí ve Fisterre, abych mohl nastoupit na pravidelný autobus zpět do Santiaga de Compostela. Zdejší poutnická kancelář má bohužel zavřeno, a tak si nikdy nevezmu diplom o dosažení Konce světa. Ale kdo ho potřebuje. Stačí, že to vím já sám.

Protože mám ale dostatečnou časovou rezervu, můžu se naposledy uvelebit v kavárně na espressu. Úplně sám v rohu. Sice na zahrádce vidím usazené Dani i Susan, ale chci dnes zůstat sám. Jen vychutnávat poslední doušky z tohoto místa.

Bydlím v panství?

Albergue Seminario Manor
Albergue Seminario Manor

O několik chvil později mířím do Santiaga v přeplněném autobuse. Cesta uteče jako voda. Loučím se s Dani a mířím k albergue Seminario Manor. Manor značí panství. A skutečně to není mylný název. Doslova vévodí okolí a je z ní ohromný výhled na celé Santiago de Compostela. Tohle je oproti skromným albergue na caminu nezvyk.

Vcházím do vstupní haly jako z hororu. V hlavě mi začne hrát hudba z filmu Osvícení. Vstupní hale vévodí několik sloupů, vysoký strop, zdi plné maleb a mohutné schodiště. S přivřeným okem na to chvíli koukám a přemýšlím, jestli jsem ve správné budově. Hlasy dalších českých poutníků u recepce ale prozrazují, že ano.

Noclehárny mi mimochodem na klidu nepřidaly. Je to tu jak na internátních školách z těch divných filmů. Nebo jako špitál. Psychiatrická léčebna.

Náhodný průzkum

Po tomto zážitku jsem šel zkoumat Santiago de Compostela. Už nemám strach, že se ztratím. To je naopak žádoucí, takhle se poznává nejlépe. Scházel jsem dolů pěkným parkem pod panstvím (Parque de Belvís). Mapu ani nevytahuji. Orientuji se podle věží.

Mercado de Abastos de Santiago
Jedna z hal Mercado de Abastos de Santiago

Stoupám úzkými uličkami, párkrát si zabočím, až mě zaujme jedna věc. Veliké tržiště v dobových kamenných halách, kde se prodává snad vše. Procházím to tu. Ryby, ovoce, zelenina, maso, pochutiny, čokoláda, suvenýry. Všeho je tu plno. Opět si vzpomenu na své milované kolegyňky z práce. Kupuji pro ně čokoládu a magnetky na památku v malém krámku opodál. Později jsem zjistil, že je toto tržiště poměrně známé místo. Říká se mu Mercado de Abastos de Santiago, doporučuji navštívit.

Prošel jsem si křížem krážem centrum v honbě za jídlem. A po cestě jsem viděl spousty památek, o kterých nic nevím, a jejichž jména neznám. Každopádně – meníčko jsem skutečně našel v restauraci Pierzo Enxebre. Pan číšník očividně neměl moc velkou radost z mé znakové řeči, nicméně naslepo jsme spolu něco vybrali. Vajíčka natvrdo s nádivkou, slušný flák masa a pivo. Začínám v tom být dobrej.

Mimochodem – ze začátku cesty jsem se takto komunikovat styděl. Teď je mi vše jedno. I bez znalosti jazyka vlezu kamkoliv a domluvím se rukama. Tak se toho taky nebojte.

Katedrála

Katedrála Santiago de Compostela
Rekonstruovaný interiér katedrály

S plným břichem jsem se vydal k věžím katedrály. Mám tu jeden rest. Chci se konečně podívat dovnitř. Vcházím do tichého interiéru, kde jdou slyšet jen tlumené ozvěny kroků. Bohužel se tu rekonstruuje, nemůžu tak vidět vše. Ale stejně jsem ohromen. Pobožný nejsem, ale uvědomuji si, kolik lidí, ať už věřících či ne, na toto místo myslí. Vždyť tato katedrála je údajně třetím nejvýznamnějším křesťanským centrem po Římu a Jeruzalému.1

Procházím kolem sochy apoštola. Dle tradice jej máte obejmout. Bohužel je kolem spousta turistů. A navíc se mi nelíbí představa, že provádím křesťanský rituál jakožto ateista, čímž bych ničil tuto tradici. Spousta lidí je dělá příliš povrchně. Jen proto, aby měli hezkou fotku, ne že by těmto rituálům skutečně věřili. Nechci být jedním z nich.

Katedrále jsem ale to euro do kasičky přispěl a zapálil jednu ze svíček na oltáři. A nakonec jsem sešel po schůdcích. Ty vedou k zamřížovanému otvoru, za nímž leží zdobená zlatá truhla. Mají v ní být údajně uloženy ostatky sv. Jakuba. Poutníci si klekají na koleno a tiše se modlí. Plní vděčnosti, že tu mohou být. I já jsem vděčný, i když jinak. Neskláním hlavu, nicméně jsem rád, že jsem sem putoval a tolik se toho naučil.

Útržek z deníku

Byl jsem upřímně ohromen katedrálou v Santiago de Compostela. Musel jsem se jít i znovu podívat před ni. Znovu ji vidět ve vší velikosti, tentokrát za pěkného počasí, byl stále úžasný zážitek. Hlavně je ohromně nakažlivá radost poutníku, kteří před katedrálu přichází poprvé – smích, pláč, radost, tanec, úsměvy na rtech. Jen takové pocity tu můžete mít. 

A samozřejmě jsem to zakončil sangrií a klasickým santiagským koláčkem. Velmi jemný, máslovo-oříškový.

Pozn.: doporučuji! Santiagský koláček je věhlasný, měli byste ho tu ochutnat.

Poslední chvíle v Santiagu

Vracím se do albergue. Něco sním, sbalím si věci, lehnu do postele a čekám na konec dne.

Útržek z deníku

22:15

Zapadá slunce nad Santiagem. Sbalen a připraven vyrazit. Slyším zvony katedrály a bubny – snad je to nějaké představení dole v parku. 

Čas ubíhá. Něco končí a něco začíná. Sbohem, Santiago.

Santiago de Compostela

DALŠÍ DEN NA DALŠÍ STRÁNCE! >>


Vysvětlivky – DEN 14

1 zdroj:

Wikipedia (cit. 14.9.2019)

23 komentářů

Ďakujem, fantastické čítanie. Toto Camino som prešla vlani. Takže sa mi krásne vrátili všetky spomienky. Predtým som prešla Camino primitívo, časť Camina Norte-260 km, a časť Camino france. Vrelo Vám doporučujem camino primitívo. Menej pútnikov, krásna príroda. Je trochu náročnejšie- hory, ale kto rád chodí do kopcov, tak to zvládne

Mám radost, že se příběh líbil a že Vás přenesl zpět. 🙂 Vidím, že jste kovaná poutnice. A mluvíte mi z duše, zrovna na Camino Primitívo bych se rád vypravil příští jaro, tak snad se zadaří. 🙂

Uzasne napsane, cetla jsem to jednim dechem , vzdy jsem se tesila na pokracovani , kdyz mi vysel cas.. uz planuji, ze pojedu pristi rok , asi v dubnu..slza mi ukapla, kdyz jsem docetla na konec.. mohla bych mit par otazek, ohledne dopravy, cesty a tak ?

Ahoj Ivo, jsem rád že jsem narazil na deník z pouti někoho, kdo se vydal centrální cestou. Já sám mám v plánu dokončit Camino Portuguese, který jsem začal loni v Lisabonu a došel do São João da Madeira, tedy téměř do Porta. Pokud by si tu někdo chtěl přečíst zápisky (na slova teda je to skromnější než Ivův deník) z této části pouti : https://hajnyblog.wordpress.com/
Buen Camino!

Ahoj Ondro. Díky za příspěvek, určitě se najde spousta lidí, které bude úsek do Porta zajímat.

A pokud budeš pouť ještě pokračovat, ještě dej vědět! Případné spolupráci se nikdy nebráním, alespoň se vypomůže více lidem.

Ahoj Ivo,

tento cestopis byl asi tím nějak nejobyčejněji nejlepší na které jsem dosud ke Caminu narazil na webu. Přítelkyně cestu šla ještě než jsme se potkali, a já bych se rád vydal příští rok. Stále si nejsem jistý termínem, protože bych se rád vyhnul přemíry deště. Nějaký tip? 🙂

Díky Jenda

Ahoj Jendo,

Moc Ti děkuji, to je velká pochvala 🙂
Super že se chystáš vyrazit. Co se týče klimatu ve Španělsku – zjišťoval jsem si před cestou počasí jen velice zhruba. Obecně se vyhneš dešti v opravdu v letních měsících (červenec a srpen), to je extrémní sucho a tvrdí se, že budeš mít veliké štěstí, pokud na deštík narazíš. Ale pokud chceš znát můj názor – zkus polovinu jara nebo brzký podzim, pokud nějaký ten deštík přetrpíš.

Nevím, jakou trasu konkrétně chceš podstoupit, nicméně na těch více oblíbených, tzn. Portugalské a Francouzské, je přes léto narváno. Málo místa v ubytovnách a opravdu otřesné horko. Osobně bych raději ustál občasný deštík a vyrazil třeba koncem dubna, popřípadě v září. Osobně jsem šel začátkem května – lidí na Portugalské cestě už bylo poměrně dost (ale pořád se to tak nějak dalo), pořádný déšť jsem měl jen jednou a chvíli.

To je tak můj názor, snad ti to pomůže 🙂 Držím palce. Kdybys měl další dotaz, klidně se ozvi. Buen camino!

Ahoj, rád bych šel cestu z Porta, jen nevím jestli po pobřeží nebo vnitro. To že občas zaprší nevadí, jen bych nerad šel celou cestu v dešti 🙂 Přemýšlel jsem o přelomu dubna / května. Rád bych šel spíše v období, kdy bude na cestě méně lidí, ale moc díky za info i blog 🙂

Ahoj Ivo

super popsáno a hodně inspirativní. Chtěl jsem jít loni ale Covid to zhatil tak plánuji nový termín. Mám jen dotaz zda jsi před tím chodil nějak pravidelně, nebo to bylo prostě spontální a ušel jsi to bez přípravy.

Ahoj Honzo. Díky! 🙂 Z Covidu si nic nedělej, v tomto jsme na tom asi všichni podobně. Ostatně i moje články jsou staršího data kvůli té situaci.

Osobně jsem se Camina trošku obával a tak jsem trénoval asi 3 měsíce dopředu. Chodíval jsem často běhat (i do kopce) a pokud to šlo, šel jsem všude pěšky. Ale musím říct, že to nevidím jako podmínku. Osobně jsem díky tomu neměl skoro do konce problém, ale viděl jsem případy, kdy šli camino starší lidé, děti, lidé s nadváhou, dokonce jsem viděl i docela obézní pár v džínách a prošlapaných botách a bez sportovní výbavy. Takže pokud je vůle, nemusíš být ultra sportovec, je to často o hlavě. 🙂 A konkrétně Portugalská cesta je poměrně snadná a větší kopec je tam snad jednou, pokud si dobře vzpomínám.

Takže se toho rozhodně neboj!

Měj se fajn. Ivo.

Ahoj a děkuji za inspirativní cestopis!

Přečetl jsem jej jedním dechem s úžasným nadšením 🙂 Camino mě zaujalo už před delší dobou, především Portugalská centrální trasa. Už teď vím, že jej jednou musím zažít na vlastní kůži, a rozhodně mi k tomu přispěl i tento článek. Četl jsem o Caminu většinu českých a spoustu zahraničních článků i cestopisů, ale tento mě rozhodně zaujal a bavil nejvíce. Skutečné pocity z cesty, to dobré i to špatné, co k mému oblíbenému cestování patří. Poctivý, klasický a nepřikrášlený cestopis – ale o to skutečnější pocit a zážitek. Ještě jednou děkuji, s radostí pročtu všechny uskutečněné cesty a na článek jentak nezapomenu! 🙂

Přeji spoustu dalších super cest i Camin,
Honza

Ahoj Honzo,
Ani nevíš, jak moc mě tvůj komentář potěšil 🙂 Dlouho už jsem na blog nepřispěl a tak jsem zpětně ke svému psaní kritičtější – o to víc mě pozitivní odezva udělala radost. Tak třeba si tu motivaci vyměníme a já díky tvé podpoře napíšu nový příběh 🙂

Přeji i Tobě spoustu nových dobrodružství.
Ivo

Ahoj, chystáme sa s mojou naj kamoškou ktorá už má za sebou Francúzsku cestu, v auguste na Portugalsku z Porto do Santiago de Compostela. Pre mňa to bude premiéra, pre kamošku asi malina 😄a tak googlim a čítam, čítam až som natrafila na tvoj denník, ktorý má nie len obohatil o ďalšie skvelé rady a informácie ale mala som z neho nádherný pocit, teším sa na camiňo ešte viac a občas som už v duchu kráčala s tebou🤗takže dúfam, že všetko bude tak ako ma byt a konečne sa mi podarí splniť si jeden z mojich snov. Krásne dni Buen camiňo

Ahoj Elen,
Děkuji Ti, že sis prošla mou cestu a dočetla až na konec 🙂 Fandím vám a přeji šťastnou cestu! Buen camino 🙂

Ahoj Ivo,
jen jsem ti chtěla poděkovat, ze jsi mě v celkem tezky době inspiroval. Šla jsem stejnou trasu jako ty v druhé půlce května, mám jiné obsazení, jiny příběh, ale podobne pocity. Konstatuji, ze mých 16 dni (z toho 13 dni camino) pro mě znamenaly absolutní refresh a restart myšlení a dalších hlubokomyslnych záležitosti 😊. Děkuji za inspiraci a skvely čtení tvého příběhu, který si očividně psal od srdce.
Buen Camino! ❤️
Pavla

Ahoj Pavlo,
Děkuji ti za pochvalu, udělala mi radost. 🙂 Nedá se jinak než souhlasit. Takový restart je někdy opravdu potřeba a jsem za tebe rád, že sis jím taky mohla projít.
Buen Camino!
Ivo

Ahoj Ivo,

díky za sepsání a předání dál. Na portugalskou cestu se chystám už strašně let. A teď jsem v období života, kdy se vracím k tomu, co jsem kdysi odložila a plním si sny.
Tvoje zápisky mi jsou inspirací si splnit i tento 🙂

Přeji šťastnou cestu životem, Maruška

Ahoj Maruško,
Děkuji za pěkná slova. Rozhodně na své sny nezapomínej. Tento za to určitě stojí. 🙂
Přeji šťastnou cestu. A určitě se pak poděl o své zážitky. 🙂
Buen Camino.
Ivo

Ahoj Ivo, je 1:45 v noci a já bych ti rád poděkoval, že se dnes nevyspím :D, ale musel tvůj příběh dočíst do konce. Tvou cestu jsi popsal moc pěkně a spoustu tvých rad využiju v praxi už v červenci. Mám letenku na 1.7. do Porta a vydám se na svou cestu. Doufám, že i já najdu co hledám a maximálně si to užiju. A taky doufám, že se v červenci neupeču:D
Ještě jednou děkuju! Měj se pěkně.
Ondra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *