Portugalská svatojakubská cesta (část 4)

Portugalská svatojakubská cesta (část 4)

DEN 15: Domů

Letiště Santiago de Compostela
Letiště v Santiagu de Compostela

Budím se brzy. Protože mám sbaleno a jsem připraven, vytrácím se tiše a rychle. Mířím nočními ulicemi Santiaga. Kulhavě. Puchýře nabyly ohromných rozměrů a já už opravdu nemohu chodit. Z Galicijského náměstí vyjíždím v dostatečném předstihu brzy ráno na letiště. Ohromně maličká hala, kde je klid a mír. Úplný kontrast k londýnskému letišti Stansted, kde musím přestupovat na letadlo do Brna. A tak jsem se za pár hodin dostal zase zpět, do reality. Do Brna. Domů. A do studeného počasí.

Den poté

Útržek z deníku

O dva týdny později po odjezdu do Portugalska zase sedím ve svém bytě. Po práci a s plnou pračkou. Batoh na podlaze, oblečením poblíž topení, aby doschlo po oceánské spršce. Už to chce jen vytřepat zbytek písku z kapes. A také tu sedím s nezapomenutelnými zážitky jako ze snu. Který se tentokrát splnil.

A takto skončilo mé camino.

Můj vzkaz na závěr

Když píšu o caminu s takovým zpožděním, musím přemítat nad tím, co vše jsem si z něj odnesl.

Častokrát mě ještě přepadne trápení, smutek, výčitky a promarněné šance. To je život. Ale když tak píšu tyto články, říkám si – stačí si jen vzpomenout. Nesepisuji inspiraci a poučení jen pro vás, ale i pro sebe samotného do budoucna.

Říkám si: Když je špatně, vzpomeň si na camino. Na tu námahu, na chmury, strach a zklamání. A vzpomeň si na tu svobodu, na ty úžasné lidi, na tu běžnou radost, úsměvy, zadostiučinění, překračování vlastního stínu. Jak jsi to vše překonal. Na to, co sis uvědomil tam na Konci světa.

Při té cestě můžete více pochopit, co je pro vás důležité. Možná byste pochopili, že si nemusíme nasazovat masku. Že to, jací jste, stačí. Že můžeme zůstat laskaví. Nebo divní. Nebo ustrašení. Nejistí. Romantičtí. Nevrlí. Naštvaní. Nedokonalí. Nepochopitelní. Že se nemusíme bát mít srdce na dlani. Stačí to jen pochopit a pak vaše cesta doopravdy začne. A tak pokud budete mít možnost a chuť, vydejte se na ni taky. Nebojte se mi napsat, pokud vám to pomůže se odhodlat.

Myslím si, že možná by si každý měl ujít to své camino. Třeba bychom spolu vycházeli lépe.

Děkuji, že jste dočetli můj příběh a došli pouť spolu se mnou až do konce.

I.

23 komentářů

Ďakujem, fantastické čítanie. Toto Camino som prešla vlani. Takže sa mi krásne vrátili všetky spomienky. Predtým som prešla Camino primitívo, časť Camina Norte-260 km, a časť Camino france. Vrelo Vám doporučujem camino primitívo. Menej pútnikov, krásna príroda. Je trochu náročnejšie- hory, ale kto rád chodí do kopcov, tak to zvládne

Mám radost, že se příběh líbil a že Vás přenesl zpět. 🙂 Vidím, že jste kovaná poutnice. A mluvíte mi z duše, zrovna na Camino Primitívo bych se rád vypravil příští jaro, tak snad se zadaří. 🙂

Uzasne napsane, cetla jsem to jednim dechem , vzdy jsem se tesila na pokracovani , kdyz mi vysel cas.. uz planuji, ze pojedu pristi rok , asi v dubnu..slza mi ukapla, kdyz jsem docetla na konec.. mohla bych mit par otazek, ohledne dopravy, cesty a tak ?

Ahoj Ivo, jsem rád že jsem narazil na deník z pouti někoho, kdo se vydal centrální cestou. Já sám mám v plánu dokončit Camino Portuguese, který jsem začal loni v Lisabonu a došel do São João da Madeira, tedy téměř do Porta. Pokud by si tu někdo chtěl přečíst zápisky (na slova teda je to skromnější než Ivův deník) z této části pouti : https://hajnyblog.wordpress.com/
Buen Camino!

Ahoj Ondro. Díky za příspěvek, určitě se najde spousta lidí, které bude úsek do Porta zajímat.

A pokud budeš pouť ještě pokračovat, ještě dej vědět! Případné spolupráci se nikdy nebráním, alespoň se vypomůže více lidem.

Ahoj Ivo,

tento cestopis byl asi tím nějak nejobyčejněji nejlepší na které jsem dosud ke Caminu narazil na webu. Přítelkyně cestu šla ještě než jsme se potkali, a já bych se rád vydal příští rok. Stále si nejsem jistý termínem, protože bych se rád vyhnul přemíry deště. Nějaký tip? 🙂

Díky Jenda

Ahoj Jendo,

Moc Ti děkuji, to je velká pochvala 🙂
Super že se chystáš vyrazit. Co se týče klimatu ve Španělsku – zjišťoval jsem si před cestou počasí jen velice zhruba. Obecně se vyhneš dešti v opravdu v letních měsících (červenec a srpen), to je extrémní sucho a tvrdí se, že budeš mít veliké štěstí, pokud na deštík narazíš. Ale pokud chceš znát můj názor – zkus polovinu jara nebo brzký podzim, pokud nějaký ten deštík přetrpíš.

Nevím, jakou trasu konkrétně chceš podstoupit, nicméně na těch více oblíbených, tzn. Portugalské a Francouzské, je přes léto narváno. Málo místa v ubytovnách a opravdu otřesné horko. Osobně bych raději ustál občasný deštík a vyrazil třeba koncem dubna, popřípadě v září. Osobně jsem šel začátkem května – lidí na Portugalské cestě už bylo poměrně dost (ale pořád se to tak nějak dalo), pořádný déšť jsem měl jen jednou a chvíli.

To je tak můj názor, snad ti to pomůže 🙂 Držím palce. Kdybys měl další dotaz, klidně se ozvi. Buen camino!

Ahoj, rád bych šel cestu z Porta, jen nevím jestli po pobřeží nebo vnitro. To že občas zaprší nevadí, jen bych nerad šel celou cestu v dešti 🙂 Přemýšlel jsem o přelomu dubna / května. Rád bych šel spíše v období, kdy bude na cestě méně lidí, ale moc díky za info i blog 🙂

Ahoj Ivo

super popsáno a hodně inspirativní. Chtěl jsem jít loni ale Covid to zhatil tak plánuji nový termín. Mám jen dotaz zda jsi před tím chodil nějak pravidelně, nebo to bylo prostě spontální a ušel jsi to bez přípravy.

Ahoj Honzo. Díky! 🙂 Z Covidu si nic nedělej, v tomto jsme na tom asi všichni podobně. Ostatně i moje články jsou staršího data kvůli té situaci.

Osobně jsem se Camina trošku obával a tak jsem trénoval asi 3 měsíce dopředu. Chodíval jsem často běhat (i do kopce) a pokud to šlo, šel jsem všude pěšky. Ale musím říct, že to nevidím jako podmínku. Osobně jsem díky tomu neměl skoro do konce problém, ale viděl jsem případy, kdy šli camino starší lidé, děti, lidé s nadváhou, dokonce jsem viděl i docela obézní pár v džínách a prošlapaných botách a bez sportovní výbavy. Takže pokud je vůle, nemusíš být ultra sportovec, je to často o hlavě. 🙂 A konkrétně Portugalská cesta je poměrně snadná a větší kopec je tam snad jednou, pokud si dobře vzpomínám.

Takže se toho rozhodně neboj!

Měj se fajn. Ivo.

Ahoj a děkuji za inspirativní cestopis!

Přečetl jsem jej jedním dechem s úžasným nadšením 🙂 Camino mě zaujalo už před delší dobou, především Portugalská centrální trasa. Už teď vím, že jej jednou musím zažít na vlastní kůži, a rozhodně mi k tomu přispěl i tento článek. Četl jsem o Caminu většinu českých a spoustu zahraničních článků i cestopisů, ale tento mě rozhodně zaujal a bavil nejvíce. Skutečné pocity z cesty, to dobré i to špatné, co k mému oblíbenému cestování patří. Poctivý, klasický a nepřikrášlený cestopis – ale o to skutečnější pocit a zážitek. Ještě jednou děkuji, s radostí pročtu všechny uskutečněné cesty a na článek jentak nezapomenu! 🙂

Přeji spoustu dalších super cest i Camin,
Honza

Ahoj Honzo,
Ani nevíš, jak moc mě tvůj komentář potěšil 🙂 Dlouho už jsem na blog nepřispěl a tak jsem zpětně ke svému psaní kritičtější – o to víc mě pozitivní odezva udělala radost. Tak třeba si tu motivaci vyměníme a já díky tvé podpoře napíšu nový příběh 🙂

Přeji i Tobě spoustu nových dobrodružství.
Ivo

Ahoj, chystáme sa s mojou naj kamoškou ktorá už má za sebou Francúzsku cestu, v auguste na Portugalsku z Porto do Santiago de Compostela. Pre mňa to bude premiéra, pre kamošku asi malina 😄a tak googlim a čítam, čítam až som natrafila na tvoj denník, ktorý má nie len obohatil o ďalšie skvelé rady a informácie ale mala som z neho nádherný pocit, teším sa na camiňo ešte viac a občas som už v duchu kráčala s tebou🤗takže dúfam, že všetko bude tak ako ma byt a konečne sa mi podarí splniť si jeden z mojich snov. Krásne dni Buen camiňo

Ahoj Elen,
Děkuji Ti, že sis prošla mou cestu a dočetla až na konec 🙂 Fandím vám a přeji šťastnou cestu! Buen camino 🙂

Ahoj Ivo,
jen jsem ti chtěla poděkovat, ze jsi mě v celkem tezky době inspiroval. Šla jsem stejnou trasu jako ty v druhé půlce května, mám jiné obsazení, jiny příběh, ale podobne pocity. Konstatuji, ze mých 16 dni (z toho 13 dni camino) pro mě znamenaly absolutní refresh a restart myšlení a dalších hlubokomyslnych záležitosti 😊. Děkuji za inspiraci a skvely čtení tvého příběhu, který si očividně psal od srdce.
Buen Camino! ❤️
Pavla

Ahoj Pavlo,
Děkuji ti za pochvalu, udělala mi radost. 🙂 Nedá se jinak než souhlasit. Takový restart je někdy opravdu potřeba a jsem za tebe rád, že sis jím taky mohla projít.
Buen Camino!
Ivo

Ahoj Ivo,

díky za sepsání a předání dál. Na portugalskou cestu se chystám už strašně let. A teď jsem v období života, kdy se vracím k tomu, co jsem kdysi odložila a plním si sny.
Tvoje zápisky mi jsou inspirací si splnit i tento 🙂

Přeji šťastnou cestu životem, Maruška

Ahoj Maruško,
Děkuji za pěkná slova. Rozhodně na své sny nezapomínej. Tento za to určitě stojí. 🙂
Přeji šťastnou cestu. A určitě se pak poděl o své zážitky. 🙂
Buen Camino.
Ivo

Ahoj Ivo, je 1:45 v noci a já bych ti rád poděkoval, že se dnes nevyspím :D, ale musel tvůj příběh dočíst do konce. Tvou cestu jsi popsal moc pěkně a spoustu tvých rad využiju v praxi už v červenci. Mám letenku na 1.7. do Porta a vydám se na svou cestu. Doufám, že i já najdu co hledám a maximálně si to užiju. A taky doufám, že se v červenci neupeču:D
Ještě jednou děkuju! Měj se pěkně.
Ondra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *